Kablo Terminasyon & Test

Kablo Terminasyon ve Test Hizmeti

Kablo terminasyon ve test hizmeti ile Provis Bilişim ayrıcalıklarını yaşamaya başlayacağınız gibi kablolar ile alakalı herhangi bir sorun yaşamadan hizmet sağlayabileceksiniz.

Kablolar; gelişen ve dönüşen günümüz teknolojisinin en önemli faktörlerinden bir tanesi olmayı başarır. Verilerin alınması, gönderilmesi ve aktarılması gibi konularda oldukça önemli roller üstlenen kabloların terminasyon adı verilen hizmet ile sonlandırılması sağlanır. Kablo sonlandırma olarak ifade edilen hizmet bağlamında kabloların bir gir çıkış birimi olarak kullanılacağı hale getirilmesi ifade edilir. Provis Bilişim olarak uluslar arası standart ve yönergelere uygun çözümler ile veri kayıplarının ortadan kaldırılması hedeflenir. Bunun yanı sıra kablo kaynaklı yavaşlıkların da dikkate alındığı kablo terminasyon ve test hizmeti titizlikle sürdürülür.

Kablo Terminasyon ve Test Hizmeti Neden Tercih Edilir?

Verilerin aktarılmasında ve performansın iyileştirilmesinde en önemli rollerden bir tanesi kablolara düşer. Kablo seçiminden döşemesine varana kadarki süreçte titizliğin ön planda olması arzu edilse de terminasyonda yaşanan sorunların kablo kalitesinden bağımsız olarak problemlere neden olduğu açıktır.

Kablolarda yaşanabilecek bütün sorunları ortaya çıkaran ve bu hizmeti baştan sona sizlerle buluşturan Provis Bilişim ile kaliteyi yaşayabileceksiniz. İster kablolamayı bizden almış olun ister başka bir servis sağlayıcıdan kablo terminasyon ve test hizmetimize başvurabilirsiniz. Bu kapsamda olası açık ve yanlışlıkları tespit ederek sizlere daha kaliteli bir kablolama sunuyoruz. Üstelik bütün sistemi baştan değiştirmek yerine problemli noktaları saptayarak alternatif çözümler üretiyoruz.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Provis Bilişim olarak teknolojiye değer veriyor ve teknoloji yatırımlarını önemsiyoruz. Bu bağlamda kablo terminasyon ve test hizmetlerinin daha kaliteli bir teknolojik dönüşüme olanak sağlayacağını ifade ediyoruz. Hızlı verinin sadece zamandan tasarruf etmek olmadığını aynı zamanda kullanıcı deneyimini iyileştiren bir seçenek olduğunu biliyoruz.

Teknolojiye olan bağlılığımız ve yeniliklerle daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi tesis edileceğine olan inancımız ile sizlerden gelen taleplere maksimum manada katkı sunuyoruz. İster kablo terminasyon ister test hizmeti için bize ulaşarak destek talebinizi iletebilirsiniz. Uygun fiyat ve profesyonel çözümlerimiz ile sizlere destek olacağız!

 

 

 

 

 

 

 

KABLO TERMİNASYON VE TEST HİZMETİ

Provis Terminasyon , instalasyon,enstalasyon diye adlandırılan kısaca kablo Sonlandırma adını verdiğimiz bir hizmettir.cat6A test

Kablo terminasyon ve test hizmeti için bahsedilen konu çekilmiş olan bakır yada fiber optic kablolarının uçlarının user pc / switch arası iletişim noktalarında  Standartların belirlediği şekilde imal edilmiş priz ve panel kompenetlerine  belirli bir sistematik ile irtibatlandırma işlemlerinin tümüdür.

Tüm sonlandırma hizmetleri de uluslar arası yapısal kablolama  standartlarının oluşturan kuruluşlarca belirlenmiş talimat ve yönergeler ile yapılmak zorundadır.

Sıkı sıkıya uyulması gereken bu kurallar bütünü ile kabloların veri kayıpları önlenerek istenilen performans koruma altına alınır.

 İyi bir işçilik ile yapılmamış Terminasyon  ile data kablolarının üzerinde  çeşitli  olumsuz etkiler görülmektedir.

 Örneğin kablo kılıfının  standarların dışında uzun sıyrılması durumunda = Kablo üzerinde Empedans artar .

Uygunsuz sonlandırma ile = Next değerleri düşük kalarak performansa olumsuz etki eder

Keza bu örnekleri priz veya patch panel tarafında daha fazla sıralaya bileceğimiz bir çok Husus bulunmaktadır.

Her data hattının çalışıyor olması sağlıklı çalışıyor anlamına gelmez bu yüzden çekilen hatların Kontrol ve test edilmesi gerekmektedir.

Bu bahsedilen test birebir uçların kontrolü ile bağlantı pin-to-pin kontrolünü yapmak olduğu gibi

FLUKE / LANTEK Reporter cihazı ile standartlara uygun bir test alınarak çekilen kabloların sertifikalandırılmasına olanak sağlanmaktadır .

Bizler provis bilişim olarak Kablo terminasyon ve test hizmeti projlerimizde müşterilerimize test cihazı ile test aldığımız gibi

Kablolarını başka firmaların çektiği hatta belki sonlandırılmalarının dahi başka firmalarca yapıldığı kablolamalarda bizlerden bağımsız olarak test hizmeti satın alabilmektedirler.

Bu şekilde elinde bu tür cihazı olamayan firmalara projelerinde test alımı hizmeti verdiğimiz gibi

Bir başka uygulama da kablolarını çektiren son kullanıcı bir firma tarafımızdan yapılan işi denetlemek bağımsız bir firmadan test aldırarak yaptırdığı işinin kontrolü hizmetini de bizlerden alabilmektedir.

 Kısaca son olarak özetlemek gerekir ise kablonun çekiminden sonlandırılmasına kadar birçok  Önemli ayrıntıları içeren sonlandırma hizmeti işinin ehli olmayan kişilerce yapılması durumunda Yapılan kablolamadan performans ve verim almak mümkün olmayacaktır. Tam da bu noktada provis bilişim olarak Kablo terminasyon ve test hizmeti vermekteyiz.

cat6 kablo sonlandırma

 İşte bu noktada bizler Provis bilişim olarak A- bağımsız kendi müşterilerimize ( son kullanıcılar)

 B- alt yüklenici olarak listesi aşağıda belirtilen sektörlere Uluslar arası yapısal kablolama standartlarınca bilinçli ve titizlikle terminasyon hizmetleri  vermekteyiz.

 Provis  Altyapı yüklenici olarak  TERMİNASYON/Enstelasyon  (Sonlandırma ) ve test, kontrol hizmeti verdiğimiz sektörlere  ile Şehir içi Şehir dışı projelerinde deneyimli ekiplerimizce  titizlik ile hizmet sunulmaktadır.

 •  Provis Bilişim, Yukarıda listelediğimiz firmalar tarafından oluşturlan projeleri kapsamında kendi  ekipleri ile yada başka firmalarca çekilmiş data fiber optic veya bakır kabloların tarafımızca standartlara uygun şekilde kodlanıp, sonlandırılarak ,testlerinin alınmasıyla , etiketlenerek  dokümante edilip  teslimi edilmesi hizmetini titizlikle sunar.
 •  Provis Bilişim, Projelerinde Çektiği Ve Sonlandırdığı Kabloları ya da Hizmet Verdiği Sistem Entegratör Firmaları,Bilişim Firmaları, İletişim Firmaları, Elektrik Müh. Firmaları İçin Operatörlü Test Ölçümleme ve Raporlama  Hizmeti Verir.
 • Provis Bilişim, ANSI EIA/TIA 568C.2 veya ISO 11801 2nd Standardına göre  Ölçümü Yapan Test Cihazımız ile yeni Kurulmuş yada Mevcut  Hatlarınızda  Kablolarınız  Uçtan Uca Test Ederek Standartlara Uygunluğunu Kayıt Altına Alır ve Sonuçları Hardcopy yada Softcopy Olarak da çıktı şeklinde Dökümante eder.

 KABLO SONLANDIRMA TERMİNASYON HİZMETİ 

Data kablolarının beklenen performansı verebilmesi kablonun secimi ile başlayıp çekimi ve de sonlandırılmasına kadar süren bir işlemler bütünüdür.

bu noktada dikkat edilmeyen kablo sonlandırmaları networke daha oluşumundan itibaren sürekli sorunlar çıkartır. provis olarak teknik yetkinligi olan ekiplerimiz bu tür kablo bağlantı hatalarını bakır ve fiber kablolarda 0 hata ile sorunsuz teslim ederler.

kablolama çalışması 4 ayaktan oluşur 1.si kablo Çekim / 2.si Kablo Sonlandırma 3.sü de Test Ölçüm Raporlama  ve 4. Kodlama Etiketleme   

bir yapısal kablolama sistemi bunlardan eksik düşünülemez.  

cat6 keystone jack çakımı

 kabloların sonlandırılmasında patch panel ve priz taraflarında dikkat edilmesi gereken bir kaç Kısa hususa kısaca değinirsek 

DATA KABLOSU PANEL / PRİZ SONLANDIRILMASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR KAÇ NOKTA

-kablonun sonlandırma yapılacak boyunun açılması " kablo ceketi"

-kablonun sonlandırılmasında  esas alınacak renk kodu T568A / T568B

-kablonun twistleri/pair lerinin bozulmadan connectöre yerleştirilmesi 

-kablonun sonlandırılmasında  punch/çakma veya sıkma pensesi kullanımı 

  Cat6A Kablo sonlandırması

 Kablo sonlandırma öncesi ve sonrası uyulması gerekilen kurallar bütününe dikkat edilmeden yapılan patch panel ve keystone jack hataları test edildiğinde tüm bu işçilik hataları  sinyal kayıbı,hız kaybı olarak karşımıza çıkıyor. bu kayıpların artışı dışsal EMI vb.. etkenler ile de kayıp arttırıyor. tüm bu hataların bileşkesi networkünüzün yavaşlaması ve trafik yüküne göre çökmesine dahi yol açabilir.

  -TEST ÖLÇÜM VE RAPORLAMA fluke test cihazı

Yapılan kablo sonlandırma çalışması sonrası bağlantılarda oluşmuş olabilecek hata ve kayıpları,kablo performansını ölçen cihazlar ile test ederiz. bu cihazlar sonuçları verileri analiz eder ve kablolama tesisinizin performansını ortaya koyan grafiklere ve şemalara dönüştürür; bu rapor, tüm kablolama altyapınızı, doğrulamayı ve anormallikleri tespit etmeyi kolaylaştıran  grafik bir formatta  bize özetler. çıkan sonuçlar FAIL veya PASS şeklinde hattın sorunları olup olmadığını da bildirir. LAN Kablo test cihazı, bir kablo bağlantısındaki tüm kabloların uygun sonlandırma noktalarına bağlandığından emin olumamızı sağlar.

Yapılan test çalışmasında, wire map bağlantı ve diğer ölçüm değerlerinin, standartların kabül ettiği limitler içinde olması halinde testin ğeçtigini bidiren PASS sonucunu alırız.

 Cat6A test raporlama

  BAŞLICA  TEST HATALARI VE SORUN  KAYNAKLARI;wiremap test baglantısı

Wire Mapping (Bağlantı Hatası)

Bükümlü çiftlerin panel yada konnektör tarafında renk kodlarına uyumlu irtibatlandırılmasıdır.

Standarlarına uygun (TIA-Aveya B) monte edilmelidir.

Attenuation (Güç Kaybı)

Data sinyalinin her çiftte farklı frekanslarda oluşan güç kaybı ölçümüdür.Mümkün olan en küçük değer ölçülmelidir.

Kalitesiz komponent kullanımı,priz yada panel tarafında kablo bükümlerinin fazla açılması.

Next(Güç Kaybı)

Bükümlü bir çiftin başka bir bükümlü çift üzerinden gelecek  girişimlere karşı olan direnci ölçülür.Mümkün olan en büyük değer ölçülmelidir.

Kablonun sahada çekilirken fazla zorlanması ezilmesi kalitesiz komponent kullanımı  bilinçsiz konnektör ve panel sonlandırılmasıdır.

Return LOSS(Güç Kaybı)

Her çift üzerinden düşük seviyeli bir geri dönüşüm sinyali istenir.Mümkün olan en yüksek değer ölçülmelidir.

Kablo ,cord ve konnektörler farklı empedanslara sahip değişik marka ürünler olabilir.

   Aşağıda Kablo Sonlandırma ve Test  hizmeti verdiğimiz sektörler bulunmaktadır.

 • ELEKTRİK VE İNŞAAT TAAHÜT FİRMALARI
 • NETWORK SİSTEM ENTEGRATÖR FİRMALARI
 • NETWORKİNG PROJE  FİRMALARI
 • İLETİŞİM VE  TELEKOM FİRMALARI
 • BİLİŞİM FİRMALARI  DANIŞMANLIK FİRMALARI
 • BİLGİSAYAR DONANIM , YAZILIM  VE TEKNİK DESTEK FİRMALARI
 • MÜHENDİSLİK VE  MİMARLIK FİRMALARI
 • OTOMASYON , ELEKTROMEKANİK FİRMALARI
 • GÜVENLİK SİSTEMLERİ FİRMALARI
 • ELEKTRİK HİZMET FİRMALARI
 • DATA ÜRÜNLERİ SATIŞ FİRMALARI 
Top