Kabinet Düzenleme & Sistem Odası

Kabinet Düzenleme ve Sistem Odası

Firmamız ProVis Bilişim Hizmetleri’nin sunduğu hizmetlerden bir tanesi olan kabinet düzenleme ve sistem odası ile siz de çeşitli ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayabilirsiniz. Yapısal kablolama hizmetlerinden bir tanesi olan kabinet düzenleme ihtiyaçlarınız doğrultusunda kurulacak olan networklerin verimliliğine büyük bir katkı sağlayarak meydana gelen zaman kayıplarını ise en aza indirmektedir. Bu noktada kabinet düzenleme ve sistem odası hizmetinden siz de kısa bir süre içerisinde faydalanarak firmanızın çok daha iyi bir şekilde hizmeti vermesini sağlayabilirsiniz.

Kabinet Düzenleme Nedir?

Kabinet düzenleme hizmeti bilişim gereksinimi duyan fabrika, işletme, çağrı merkezi, banka, şirketler, CCTV ve çeşitli güvenlik sistemlerinde kolaylıkla kullanılabilmektedir. Söz konusu hizmetin en temel özelliği ana gövdesinde metal sac üzerine yüzey işleminden geçerek elektro statik toz ile boyalı yapı, içi galvanizli sacdan yapı üzeri kare delikli dikmeler yan kuvvetlendirici bağlantılar, alt ve üst tablalar ve yan kapaklar ön cam (temperli) veya delikli sac, arka kapı sac ve bütün bu kapak ve panelleri sökülüp takılabilir yapıda olmasıdır. Rack kabinlerinin TS EN 61587-1 mekanik yapı için, TS EN IEC 60297-2 elektronik donanım uygunluğu şeklinde iki türlü standardı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra duvar tipi, dikili tip rack kabinetler, server tipi rack kabinetler, hariç, rack kabinetler olarak da üretildiğini ifade edebilmemiz mümkündür.

Sistem Odası Nedir?

Sistem odası son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan bir terim haline gelmiştir. Bu doğrultuda sistem odasını tesislerde ki enerji tasarrufunu üstlenen bir konsept şeklinde açıklayabilmemiz mümkündür. Sistem odası; sıcaklık ile nemin kontrol edildiği ve elektrik kaynağının stabilize edildiği özel olarak iklimlendirilen bir alan olarak ifade edilebilir. Sistem odasının içeriğinde yapısal kablolama, güvenlik kamera sistemleri, denetimli erişim, yangın algılama ve söndürme sistemleri de yer almaktadır.

En Profesyonel Hizmetler

Firmamız kurulduğu günden bu yana müşterilerine ne kaliteli bir şekilde hizmetler sunmaktadır. Bu noktada siz de söz konusu hizmetlerden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için hemen harekete geçin.

 

 

 

 

KABİNET DÜZENLEME-KABİNET AKTARIM-SİSTEM ODASI DÜZENLEMEkabin düzenleme hizmeti provis

Yapısal kablolama hizmetinin temel elemanlarından biri olan Rack Kabinet'ler ve bu kabinetlerin içlerinin ergonomik bir şekilde düzenlenmesi, kurulacak networklerin verimliliğini artırıp, kayıp zamanları minimize ettiği gibi, ayrıca yapılan tüm işin vitrini olması durumu ilede önem taşır. Yapısal kablolamada, yapılan kablolamanın, kullanıcıya en yakın ikinci noktası    (ilk nokta prizler) durumunda olan Rack Kabinetler ile ilgili olarak bazı bilgileri sizlere aşağıda aktarıyoruz. Bu ve benzeri yapılacak düzenlemeler yukarıda belirttiğimiz gibi yapılması gerekli işler olup, hem verimliliği artırır hemde, kabinet karşısına geçenlere yardımcı olur.

Kabinet içinde Patch Paneller 19" genişlikli çıtalara monte edildikten sonra, aktif üniteler ile aralarındaki bağlantıyı sağlayan Patch kabloları ve arka kısmında bulunan patch panellere veya Krone tipi kontakt'lara giden kullanıcılara ait UTP kablolar, kablo yönetim askıları ve yönetim bar'ları (Cable Organaizer) kullanılarak düzenlenir.Yine arkadan gelen kullanıcı kablolaları kabinet içinde kablo bağları ile, fazla sıkmadan bir araya toplanıp, bağlanır. Böylece Patch Panel ve Aktif ünitelere ulaşım ve erişim kolaylaşır. Kablo düzenlemesinde ortaya çıkan en son gelişmeye göre kabloların kabinet içinde hem sol hem de sağ tarafından beslenmesini öneriyoruz. Bu her zaman mümkün olmayabilir. Ancak önemle tavsiye edilmektedir. Bu sayede kabinetin bir tarafında kabloların kullanacağı hacim azaltılabilir ve her iki tarafta bir denge sağlanır.

Çoklu kablo demetlerindeki kablo bağları dışarı doğru çıkan kablo paketlerindeki gerginliği daha da arttırabilir. Bu ekstra gerilme, kablonun özelliklerini etkileyebilir ve performansını değiştirebilir. Bu ekstra yükün etkisinden korunmak için bir demetteki kablo sayısının 48'in altında olması tavsiye edilir.

Kabinet içlerinde Patch kablo düzenleyicileri kullanılması da tavsiye edilmektedir. Kablo düzenleyicisi, kabinetin ön tarafındaki RJ45 modüllerindeki gerilmeyi azaltır ve sonradan kablo eklenmesini de kolaylaştırır. Kablo düzenleyici sayısı patch kablo sayısına bağlı olarak değişir. Genellikle 1U'luk Kablo düzenleyicisi, 24 Patch Kablo için yeterlidir. (ortalama % 60 )

Bir kabinetin içinde yapılan işin düzenini  anlatan bir etiketleme ve bu etiketleme (adresleme) ile ilgili açıklayıcı bilgileri içeren bir plan bulunmasında yarar vardır. Bu kullanım esnasında veya arıza halinde çok işe yarayacaktır.Ayrıca kabinet içlerinde düzenleme yapılırken F/O kablolar yukarıda, UTP kablolar ise daha fazla ve ağır olacakları için daha aşağılarda yer almalıdır.

Aktif Üniteler ( Switch, Router ,Modem vs.) uygulamaya göre kabinet içine yerleştirilirken özellikle aktif ünitelerin arası ½ u kadar boş bırakılmalıdır. Bu cihazların havalandırması ve ısınmamaları için yararlıdır. Yine kabinetlerin içinde yardımcı olarak sabit ve hareketli raflar bulunabilir. Ancak bu raflar kablo yönetimini zorlaştıracak biçimde monte edilmemelidir. Bir Rack kabinetin, tüm kapıları açılabilir yapıda olmalıdır ki gerektiğinde istenilen üniteye kolayca erişilebilinsin.

Ancak özellikle ön panelde, Patch kabloların yoğun biçimde kullanılmasından dolayı bir sıkışıklık olmakta ve ön kapı çoğu zaman açık kalmaktadır. Bu durum kabinetin içine ve dolayısıyla, içerideki aktif ürünlere toz kaçmasına neden olacağı gibi, son derece çirkin bir görüntü oluşturur. Bunun çözümü ise kabinet ön çıtalarının yaklaşık 4-5 cm kadar içeri çekilmesi yoludur. Böylece Patch kablolara yeterli alan kalacağı için kapıda rahatça kapanabilir

Provis Olarak Kısaca  kabin düzenleme hizmetlerimiz : 

-Kabin aktarımı hizmeti içersinde, dağınık halde bulunan kabinetin etiketlenerek sökülmesi ve yeni

Düzende tekrar dizayn edilerek velcro bantlar ve organaizer ile düzenlenmesi ile kablo karmaşasından kurtulma. "Revizyon"

-Her boyuttaki mevcut data  kabinetin ve içindeki aktif, pasif sistemlerin sökülerek istenilen başka bir noktaya aktarımı ve Tekrar kurulması

-Bir sistem odasının Data kablolama, telefon kablolama ,enerji kablolama sistemlerinin tümü ile sökülüp nakli. "Aktarım"

 KABİNET DÜZENLEME-KABİNET AKTARIM-SİSTEM ODASI DÜZENLEME Çalışmalarınız için Mutlaka Provis Bilişim Hizmetlerinden Teklif alınız.

 

Data Center Sistem Odası
              
Provis uzman olduğu sunucu odaları, tasarımı, düzenlemesi, mevcut odaların iyileştirilmesi, konularında hizmet vermektedir.
Kurumsal IT sistemlerinin başarılı çalışması için, uluslar arası güvenlik standartlarında bilgi işlem odalarıdır. Kurumsal bilişişim alt yapısının güvenli ve kesintisiz çalışması için tasarlanan sistem odaları kurumların olmazsa olmaz merkezleridir.
 
        
Sistem odası düzenleme çalışması kapsamında ;

      Sistem odası Tasarım, yangın söndürme sistemi, yangın kapısı, iklimlendirme,giriş kontrol sistemleri

      Sistem odasına yükseltilmiş döşeme oluşturmak
      Sistem odası için gerekli bakır ve fiber optik data kablolaması kodlama etiketleme düzenleme
      Sistem odası içersinde ki kabinet ve çevre donanımlarının temizlenmesi ve bakımı
      Elektrik, UPS ve telefon alt yapısı oluşturma
      Mevcut sistem odasının rack kabinlerin yer değiştirmesi, taşınması ve ya yenilenmesi kapasitesinin yükseltilmesi çalışması.

      Zaman içersinde sistem odaları ve data kabinetleri kullanım yoğunluğuna  bağlı olarak  ilk kurulum şeklini kaybeder. Bu durumda  kabinetlerde bir çok aksaklık ve sıkıntılar oluşur. Öyleki patch kabloların takip edilemeyişi, panellerde etiket olmayışı, aktif cihaz ile server bağlantılarının uygun olmayan kablolar ile kuruluyor olması Kuruluşların data iletişimini riske sokarak zaman zaman iletişim kesintilerine dahi yol açar.  Kuruluşların değerli aktif cihaz ekipmanlarını data verilerini kısacası işletmelerin kalbini barındıran sistem odası ve kabinetlerinin kaderine terk edilmemesi sağlanmalıdır 

kabinet veya sistem odalarında kablo karmaşasını ortadan kaldırmak için kabinet veya sistem odası düzenleme çalışması yapılmalıdır .

ISO 27001 Belgesi alacak firmaların sistem odası ve fiziksel güvenlik ile ilgili aşağıdaki kriterlere dikkat etmesi gerekir.

Giriş Kontrolü

 • Sistem odasına girişler kontrollümü?(Kart Okuyucu, Avuç içi damar okuyucu veya Şifreli Giriş Var mı?
 • Sistem odası girişleri Loglanmakta mıdır?

Çıkış Kontrolü

 • Sistem odası çıkışları loglanıyor mu?
 • Sistem odası kapısı açil bir durum karşısında dışarı doğru açılıyor mu?
 • Sistem odası kapısında Push sistemi mevcut mu?

Su Baskını Kontrolü

 • Sistem odası yapının orta katında mı?
 • Su basmasına karşı su tahliye yolları planlanmış mı?
 • Sistem odası zemini yerden yükseltilmiş mi?(15-20 cm)

Isı Toz ve Nem Kontrolü

 • Sistem odası Kliması mevcut mu?
 • Klima sistemi Devre dışı kalmasına yönelik tedbir mevcut mu?
 • Homojen olarak oda sıcaklığı ayarlanmış mı?
 • İlgili yerlerde Isı ölçerler mevcut mu?(odanın büyüklüğüne göre zeminde tavanda, kabinde ölçüm)
 • Oda sıcaklığı 10-40 C arasında mı?
 • Sıcaklığın aşılması durumunda uyarı sistemi mevcut mu?
 • Nem Ölçerler mevcut mu?
 • Sunucular Toza karşı korunuyor mu?

Yangın Kontrolü

 • Yangın Algılama sistemi mevcut mu?
 • Gazlı Yangın Söndürücü Kullanılıyor mu?(FM200 Vb..)
 • Yangın Söndürme siteminin basınç kontrolü mevcut mu?

Enerji Kontrolü

 • Enerji kabloları Kablo kanalı ile korunmakta mı?
 • Elektrik Kesintisine karşı UPS sistemi mevcut mu? Kapasitesi Yeterlimi?
 • Enerji Yedekleme sistemi mevcut mu?(Jeneratör Alt Yapısı var mı?)
 • UPS çalışması sırasında oluşan manyetik alandan Serverler korunabilmekte mi?
 • Topraklama Yapılmış mı? Ölçüm Sonuçlarına göre önlemler yeterlimi?
 • Zemin antistatik özelliklere sahip mi?

Deprem Kontrolü

 • Kabinler Yere veya Duvara sabitlenmiş mi?
 • Kabinler arası yerleşim uygun mu? Havalandırma Şartlarına uygun tasarlanmış mı?
 • Depreme Yönetmeliği şartları sağlanıyor mu?

Kablolama Kontrolü

 • Kablolarda etiketlemeler yapılmış mı?
 • Kablolar kablo kanalı ile korunmakta mı?
 • Haşerelere karşı kablolar korumaya alınmış mı?
 • Kablolar düzenli bir şekilde duruyor mu?

sistem odası oluşturma

Top